DOGODKI V ŠOL. LETU 2022/23

62. Območna revija otroških pevskih zborov

23.marca 2023 je v kulturni dvorani Gimnazije Ptuj potekala 62.območna revija otroških pevskih zborov pod naslovom PUSTITE NAM TA SVET.

V OPZ naše šole v tem šolskem letu prepeva 27 mladih pevcev od tretjega do petega razreda, ki so se na pevski nastop skrbno in dobro pripravili. Zelo so se veselili nastopa v gimnazijski dvorani, pridobili so novo izkušnjo pevskega nastopanja pred polno dvorano staršev in drugih,  ki so jih prišli poslušat.

Zapeli so:

-Patrick Quaggiato: Dva motiva iz glasbene igre »O pravljici, ki je nihče ni povedal«  Četrtošolka Lara Janžekovič je odlično odpela solo v pesmi.

 -Bojan Glavina: Dve Istrski

 Na klarineta sta zaigrali Julija Drobec in Žana Vrabl.

 -Bojan Glavina: Pomlad (Češnjev raj, besedilo Piroška Sič-Birsa)

Na klavirju je zbor spremljala profesorica Lidija Žgeč. Strokovna spremljevalka na reviji je bila Manja Gošnik Vovk. Izbor pesmi je ocenila kot bogat, zahteven, tehten in raznolik, izvedbo pesmi pa zelo skrbno, doživeto in muzikalno.

Zborovodkinja Metka Zagoršek

Fotografija: Iztok Hrastar

33. medobčinski otroški parlament

Sem Neža Viher, učenka 9.a razreda. Kot predsednica šolske skupnosti sem bila izvoljena, da sodelujem na Otroškem parlamentu. Z učiteljico Vesno Čerček sva se 23. 2. 2023 odpravile na Ptuj, kjer je potekal 33. medobčinski Otroški parlament. Tema parlamenta je bila Duševno zdravje otrok in mladih.

Z dnevnim redom je začela gospa županja Nuška Gajšek, nato je sledil govor mini županje Zoje Stater. Po koncu govorov  smo se razdelili v skupine in imeli čas, da se sami pogovorimo o temi. Kasneje je sledila razprava, na kateri smo ugotovili, da največ problemov povzročajo pridobivanje ocen, socialna omrežja, prijatelji ter družina. Ugotovili smo tudi, da se o duševnem zdravju govori premalo. Prišli smo do ugotovitve, da se moramo s starši in v šoli o tej temi več pogovarjati. Ideja je bila tudi, da za starše šola organizira tudi kakšna izobraževanja oz. predavanja. Srečanje smo zaključili z izborom predstavnikov, ki bodo našo regijo predstavljali na parlamentu v Ljubljani.

Neža Viher

BRALNI KOTIČEK

” Nikomur nič ne jemljemo, pa smo vseeno bogati, zato ker so na svetu knjige in ker znamo brati.

Andrej Rozman Roza

V četrtek, 9. 3. 2023, smo v 2. a in 2. b razredu uradno otvorili bralna kotička, v okviru projekta Naša mala knjižnica. Pripravili smo kratek nastop za ravnatelja, knjižničarko in svetovalno delavko. Za uvod so učenci zapeli pesmico Gradim prijateljstvo, nato pa so odigrali predstavo Zvezdica Zaspanka. Popoldan je sledila še uradna otvoritev za starše. Vsi povabljeni so nas z veseljem poslušali.

Učenci so ob ustvarjanju bralnega kotička zelo uživali. Z veseljem so od doma prinesli knjige, ki jih več ne potrebujejo. Nekaj knjig je prispevala tudi šolska knjižničarka. Tako sta nastala dva majhna, udobna oziroma kot pravijo otroci “domača” kotička. Učenci se v kotičku počutijo varno in prijetno. Vsako prosto minuto izkoristijo za branje v njem. Za njega zelo lepo skrbijo. Upajmo da tako tudi ostane.

Učiteljici Mateja Čeh in Simona Perša

OTROK, BRANJE, ODRASLI

»Pravljice, ki so mi jih pripovedovali v otroštvu, imajo globlji pomen kakor resnica, katerih me je naučilo življenje.«

F. Schiller 

12. Slovenska glasbena olimpijada

Devetošolka Vida Veršič je 4.3.3023 tekmovala na 12. Slovenski glasbeni olimpijadi, ki jo dvanajsto leto zapored organizira Glasbena mladina Slovenije.

Tekmovanje je potekalo na Akademiji za glasbo v Ljubljani in sicer v kategorijah:

Pisni preizkus, Izvedba pesmi ( Vila z rimskega zidu- glasba Jure Robežnik, besedilo Dušan Velkavrh),  A vista petje in  Lastna skladba (Moj modri cvet).

Prejela je zlato priznanje za kar ji čestitamo. Vida se že od otroštva ukvarja z glasbeno umetnostjo, obiskuje glasbeno šolo in solo petje. Na tekmovanje se je vestno pripravila, kar je potrdila že na šolskem tekmovanju 6.2.2023.

Vidini vtisi: » Tekmovanje mi bo ostalo v lepem spominu in mi je dalo motivacijo za prihodnja tekmovanja.«

Na njeni glasbeni poti ji želimo še veliko uspehov, predvsem pa veselja in pozitivne energije, ki jo izžareva.

Mentorica: Metka Zagoršek

Fotografija: Maja Pelcl Veršič

12. Slovenska glasbena olimpijada

Devetošolka Vida Veršič je 4.3.3023 tekmovala na 12. Slovenski glasbeni olimpijadi, ki jo dvanajsto leto zapored organizira Glasbena mladina Slovenije.

Tekmovanje je potekalo na Akademiji za glasbo v Ljubljani in sicer v kategorijah:

Pisni preizkus, Izvedba pesmi ( Vila z rimskega zidu- glasba Jure Robežnik, besedilo Dušan Velkavrh),  A vista petje in  Lastna skladba (Moj modri cvet).

Prejela je zlato priznanje za kar ji čestitamo. Vida se že od otroštva ukvarja z glasbeno umetnostjo, obiskuje glasbeno šolo in solo petje. Na tekmovanje se je vestno pripravila, kar je potrdila že na šolskem tekmovanju 6.2.2023.

Vidini vtisi: » Tekmovanje mi bo ostalo v lepem spominu in mi je dalo motivacijo za prihodnja tekmovanja.«

Na njeni glasbeni poti ji želimo še veliko uspehov, predvsem pa veselja in pozitivne energije, ki jo izžareva.

Mentorica: Metka Zagoršek

Fotografija: Maja Pelcl Veršič

Zimska šola v naravi

FAŠENK PO DORNAVSKO

SLOVENSKI KULTURNI PRAZNIK

Na OŠ dr. Franja Žgeča Dornava smo v ponedeljek, 6. 2. 2023, pripravili prireditev ob Slovenskem kulturnem prazniku, obeležujemo 8. februarja, na obletnico smrti našega največjega pesnika Franceta Prešerna. Prvi del prireditve je bil namenjen nastopu učencev drugi del prireditve pa so se učenci prepustili glasbeni skupini BQL z pevko Niko Zorjan. Duet sestavljata brata Rok in Anej, ki prihajata s Koroške. Fanta sta izvajalca pop glasbe in sta zelo uspešna na naši glasbeni sceni. Tokrat pa sta nam na zanimiv način predstavila slovensko ljudsko glasbo.

Ljudske pesmi sta domiselno prepletala z domačimi in tujimi uspešnicami, ob tem pa sta tudi povedala marsikaj poučnega o slovenski ljudski glasbi. Učenci so z njimi navdušeno zaploskali, zapeli, zaplesali in se nadvse zabavali. Prepričali so nas, da so slovenske ljudske pesmi res kul.

D.Š.

Utrinki iz zimske šole v naravi


Policija svetuje

V petek, 16. 12. 2022, je bil na šoli prisoten rajonski policist g. Marjan Premzl. Obiskal je posamezne razrede (od 6. do 9.)z namenom predstavitve odgovornosti pri neustrezni uporabi in objavi posnetkov na medmrežju. Pred bližajočimi prazniki je učence opozoril tudi na nevarnosti uporabe pirotehničnih sredstev.


TEKMOVANJE IZ LOGIKE

V jesenskem času so se prijavljeni učenci udeležili šolskega tekmovanja iz Logike, ki je potekalo v četrtek, 29. septembra 2022. Od prijavljenih 61 učencev in učenk jih je 21 prejelo bronasto priznanje. Učenca devetega razreda, Rok Cvetko in Luka Brumen, sta se udeležila regijskega dela tekmovanja, kjer sta prav tako prejela bronasto priznanje. Tekmovanje je potekalo v soboto, 22. oktobra 2022, v OŠ Ljudski vrt Ptuj. Hkrati je potekalo tudi državno tekmovanje za učence in učenke 7. razreda, kjer je srebrno blestela Mara Ciglar.

Vsem tekmovalcem iskreno čestitam!

Metka Majcen,

                                                                            učiteljica matematike


PRAZNIČNA MATEMATIKA

Z učenkami sedmega razreda, ki obiskujejo interesno dejavnost Razvedrilna matematika smo pripravile matematični adventni koledar za učence in učenke sedmega, osmega in devetega razreda. Učenci po želji rešijo matematične izzive, matematične naloge iz vsakdanjega življenja in matematične naloge, ki so del medpredmetnega povezovanja.

Z učenkami smo iz papirja izdelale božični smreki po principu Sierpinskega fraktalnega trikotnika.

Za konec pa še matematični izziv za vse:

Želim Vam umirjene praznične dni.

                                                                                     Metka Majcen,

                                                                            učiteljica matematike


V jesenskem času so se prijavljeni učenci udeležili šolskega tekmovanja iz Logike, ki je potekalo v četrtek, 29. septembra 2022. Od prijavljenih 61 učencev in učenk jih je 21 prejelo bronasto priznanje. Učenca devetega razreda, Rok Cvetko in Luka Brumen, sta se udeležila regijskega dela tekmovanja, kjer sta prav tako prejela bronasto priznanje. Tekmovanje je potekalo v soboto, 22. oktobra 2022, v OŠ Ljudski vrt Ptuj. Hkrati je potekalo tudi državno tekmovanje za učence in učenke 7. razreda, kjer je srebrno blestela Mara Ciglar.

Vsem tekmovalcem iskreno čestitam!

Metka Majcen,

                                                                            učiteljica matematike

Jezikovna ekskurzija na Dunaj

Z učenci,ki se učijo nemščine, smo se odpravili v našo sosednjo državo Avstrijo,na Dunaj (Wien).

Najprej smo si ogledali palačo Schonbrunn,najbolj znane znamenitosti Dunaja. Najbolj smo uživali v najstarejšem živalskem vrtu na svetu, ki leži ob njej.

Nato nas je pot vodila na ogled mesta,po znamenitem Ringu (prstan) v sam center mesta. Dunaj je z 1,9 milijona prebivalcev drugo največje nemško govoreče mesto. 

Na nas so velik vtis naredile številne znamenitosti,kot so: Mestna hiša, katedrala Sv. Štefana, cesarska palača Hofburg, stavba Parlamenta ter dunajsko vrteče kolo Riesenrad v zabaviščnem parku Prater.

Adventni sejem so obiskali številni turisti.

Vračali smo se malce premraženi,a polni lepih vtisov in novih znanj.


Planinci

Planinci tudi letos uživamo v našem lepem hribovitem in gorskem svetu. 

Prvi pohod nas je vodil do prelepih Lovrenških jezer,ki se nahajajo sredi Pohorja med Roglo in Ribniškim Pohorjem.

Na novemberskem pohodu smo se poskusili vživeti v vlogo našega pesnika Dragotina Ketteja in se sprehodili po njegovi vsakodnevni poti v šolo, od Višnje gore do Muljave.Ja, ni mu bilo lahko🙂.

Nekaj utrinkov.


MEDOBČINSKO TEKMOVANJE V NOGOMETU IN ODBOJKI

V mesecu novembru je potekalo medobčinsko tekmovanje v nogometu in odbojki za starejše učence in učenke.

Učenke naše šole so se pomerile v nogometu z ekipama OŠ Markovci in OŠ Hajdina. Ekipa je tekmovanje končala na 3. mestu, z osvojeno eno točko v skupini. Ekipo so sestavljale Karin Jasenc Jakop, Mara Ciglar, Marija Belšak, Lana Hanželič, Neža Viher, Saša Trunk in Nia Žgeč

Ekipa učencev je bila bližje uvrstitvi v finalni del tekmovanja v nogomet. Premagali so ekipo OŠ Kidričevo. Z OŠ Destrnik pa so kljub dobri igri izgubili. Vse ekipe so na koncu dosegle 3 točke, vendar pa zaradi slabše gol razlike, OŠ Dornava ni napredovala v finale. Ekipo so sestavljali: Luka Krajnčič, Dejan Cvetko, Domen Kekec, Gapšer Belšak, Anej Maruh, Gašper Hrenko, Vid Jurič in Luka Brumen.

Učenke so se udeležile tudi tekmovanja v odbojki. Pomerile so se z OŠ Markovci in OŠ Videm – Leskovec. Odigrale so nekaj dobrih nizov, vendar so na koncu osvojile 3. mesto. Ekipo s sestavljale: Karin Jasenc Jakop, Mara Ciglar, Lia Kovačec, Lana Hanželič, Neža Viher, Saša Trunk, Ela Rihter, Tinkara Krušič in Nuša Petek.

Vsem tekmovalcem čestitke za srčno in dobro igro!

Učitelj športa: Aleš Požegar


Tudi letos smo na tretji petek v novembru (18. 11.) obeležili dan slovenske hrane. Na ta dan po vsej Sloveniji poteka projekt Tradicionalni slovenski zajtrk (TSZ), ki je bil letos že dvanajsti po vrsti, tokrat pod sloganom »Zajtrk z mlekom – super dan!«

TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRK 2022

18. novembra 2022 smo praznovali dan slovenske hrane in izvedli že dvanajsti Tradicionalni slovenski zajtrk

Tudi letošnji Tradicionalni slovenski zajtrk naj za otroke postane poseben praznik Osrednja tema, ki jo bomo tokrat posebej izpostavili, je mleko in mlečni izdelki. K temu spodbujamo tudi z letošnjim sloganom »Zajtrk z mlekom – super dan!«

Osnovne šole, vrtce in zavode za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami smo že pred poletnimi počitnicami spodbudili naj se nanj pripravljajo z raznimi dogodki, samo doživetje zajtrka pa nadgrajujejo z izobraževanji o pomenu lokalne hrane in zdravega načina prehranjevanja. Na ta dan postrežejo tradicionalna živila zajtrka, kot so med, maslo, mleko, kruh, jabolka ali drugo sveže in suho sadje lokalnega oziroma slovenskega porekla. Sam projekt pa spodbuja, da po lokalnih živilih posežemo tekom celega leta in jih kupujemo tudi na najbližji kmetiji ali zadrugi.

Ta vseslovenski projekt je namenjen ozaveščanju in spodbujanju rednega zajtrkovanja ter izbiranju živil iz lokalne bližine. Otrokom je treba predstaviti, kako sta v današnjem času pomembna zajtrk in predvsem uživanje doma pridelane hrane, da bodo spoznali pomen kmeta kot pridelovalca hrane, in čebele, ki je tesno povezana s kmetijstvom in pridelavo hrane.

Učenci od 1. do 9. razreda so se na razrednih urah pogovarjali o pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad, sestavi zdravega krožnika,  lokalno pridelani in predelani hrani, kulturnem prehranjevanju … V krogu svojih sošolcev in učiteljev so zaužili osnovni in najpomembnejši obrok dneva, zajtrk. Na mizi je bil kruh, maslo, med, mleko in jabolko. Vsak razred si je pripravil po svoje zanimiv zajtrk ob katerem so se imeli lepo.

Tudi v podaljšanem bivanju so se tekom tedna pogovarjali o Tradicionalnem slovenskem zajtrku, o pomenu domače hrane, se naučili prstno igro Panj in pesem Tri čebele ter si izdelali čebelice iz papirja. V petek pa so spekli še medenjake in se posladkali.

Zapisala: Maja Bokan, vodja šolske prehrane


KOMEMORACIJA v spomin dr. Franju Žgeču

V petek, 28. 10. smo na naši šoli obeležili z proslavo v spomin dr. Franju Žgeču. Proslavo smo povezali ob dnevu reformacije ter se dotaknili 1. novembra dan spomina na umrle. Proslava se je odvila v besedi recitalu ter glasbi.


JUMICAR

V ponedeljek, 17. 10. 2022 so se naši učenci 2. VIO izpopolnjevali na področju prometne varnosti. Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu občine Dornava je omogočila, da smo gostili  program Jumicar, ki otroke poučuje, kako se vesti v prometnem okolju tako, da so postavljeni v vlogo voznika in doživljajo dogodke na način, kot jih opaža in zaznava voznik v pravem prometu.

Zahvaljujemo se SPV Dornava, da nam je omogočil tako koristno izkušnjo.


PROJEKT DROBTINICA 2022

Ob Svetovnem dnevu hrane (16. 10.) in Svetovnem dnevu revščine (17. 10.) smo letos ponovno sodelovali v projektu Drobtinica, ki ga vsako leto organizira Rdeči križ Slovenije.

V soboto, 15. 10. 2022, smo v Mercator Centru na Ptuju, v sodelovanju s krajevnim društvom Rdeči križ Dornava, uspešno izvedli projekt Drobtinica. Na stojnici smo v zameno za prostovoljne prispevke ponujali kruh, kekse, solato, čebulo in kostanje.  

Zbrana sredstva bodo v celoti namenjena za plačilo šole v naravi otrok iz socialno šibkejših družin na naši šoli. Zbranih je bilo 968, 30€. Hvala vsem, ki so prispevali! Velika zahvala tudi učenkama 9. razreda, Neži Viher in Lani Hanželič, ki sta prostovoljno sodelovali pri izvedbi projekta.

  Mentorica Mladi člani RK:

Maja Bokan

Zaključna ekskurzija učencev 9.a in 9.b

V sredo, 12.10.2022, smo se z učenci 9. razreda odpravili na ekskurzijo v Ljubljano.

Najprej smo obiskali Narodno galerijo, do koder nas je spremljala megla. Tam nas je toplo sprejela naša vodička, ki nas je popeljala skozi zgodovino umetnosti na prijeten, zanimiv način.

Od tam smo nadaljevali do Cankarjevega doma, kjer smo si ogledali in poslušali odličen koncert Glasbene mladine Slovenije, Tolkala v orkestru.

Likovno-glasbeni del našega dne smo zaključili športno, saj smo se podali v trampolin park Woop. Učenci so bili športno aktivni skoraj 2 uri.

Do doma smo prispeli polni pozitivnih vtisov in adrenalina.

Teden otroka 1. triada

V TEDNU OTROKA smo za učence 1. triade organizirali 3 dneve dejavnosti. V ponedeljek, 3. 10. 2022, smo izvedli tehniški dan, z naslovom Srček BIMBAM. Otroci so imeli predavanje in delavnice o srcu in zdravi prehrani. Za zaključek dneva so si sami, s pomočjo razrednih učiteljic, pripravili različne zdrave jedi.  V torek, 4. 10. 2022, smo izvedli naravoslovni dan. Z avtobusom smo se odpravili na Ptuj. Otroci so obiskali Ptujski grad in knjižnico. Na gradu so si ogledali zbirko pohištva, orožja in glasbil. Poslušali so pravljico Kraljična na zrnu graha in izdelali so si papirnate kronice. Otroci so postali čisto pravi kralji in kraljične. V sredo, 5. 10. 2022, smo izvedli športni dan. Odpravili smo se na daljši pohod, do  – letališča Moškanjci. Tam so imeli otroci kratko predstavitev motornih letal in jadrilic. V TEDNU OTROKA so učenci zelo uživali.

Športni dan – POHOD

REGIJSKI PRVAKI

Obveščam vas o sobotnem dosežku učenk in učencev, ki obiskujejo OŠ dr. Frajna Žgeča Dornava, OŠ Juršinci ter OŠ Gorišnica. Učenke in učenci, ki so člani našega Prostovoljnega gasilskega društva Polenšak, so se v soboto 24. 9. 2022 udeležili Regijskega gasilskega tekmovanja Podravske regije v Ormožu. Tekmovali so v gasilsko športnih disciplinah in sicer v vaji z vedrovko, štafeti s prenosom vode in v razvrščanju. Tekmovali so v kategorijah pionirke (ekipo sestavljajo izključno dekleta) in pionirji (ekipo sestavljajo fantje ali fantje in dekleta), v starostih tekmovalcev od 6 do 11 let.
Pionirke PGD Polenšak so v konkurenci devetih ekip osvojile tretje mesto. Ekipo so sestavljale:-

 • Nika ŠEGULA, OŠ Juršinci;-
 • Nija RAKUŠA, OŠ Juršinci;-
 • Lia ŠIMENKO, OŠ Juršinci;-
 • Eva HRENKO, OŠ Dornava;-
 • Emina CAJNKO, OŠ Gorišnica;
 • Natja VNUK, OŠ Dornava;
 • Zala VRŠIČ, OŠ Dornava;
 • Zoja SLANA, OŠ Dornava;
 • Erin RUS, OŠ Dornava.

Pionirji PGD Polenšak so v konkurenci 26. ekip osvojili prvo mesto. Ekipo so sestavljali:

 • Anej DVORŠAK, OŠ Dornava;
 • Anže ŠEGULA, OŠ Juršinci;
 • Aljaž JERENEC, OŠ Dornava;-
 • Jaša ŽELEZNJAK, OŠ Dornava;
 • Matevž VINKOVIČ, OŠ Dornava;
 • Liam CIGLARIČ, OŠ Juršinci;
 • Jaka RUS, OŠ Dornava;
 • Tilen JERENEC, OŠ Dornava;
 • Nik CIGLARIČ, OŠ Juršinci.

Tako pionirke, kot pionirji so se z dosežkom uvrstili na Državno gasilsko tekmovanje, ki bo izvedeno v letu 2023.

V društvu smo na uspeh naših najmlajših članic in članov nadvse ponosni in hkrati zadovoljni s svojim delom, saj otrok nismo naučili le spretnosti, ampak predvsem medsebojnega sodelovanja, na katerem temeljijo vse gasilsko športne discipline.

Z gasilskom pozdravom: NA POMOČ!

Danijel Železnjak, Mentor gasilske mladine


Čestitke za dosežen uspeh! delavci OŠ Dornava

1. ŠPORTNI DAN